Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας

Προεπισκόπηση Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας

Η Τσέλσι ξεκίνησε τη σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ με εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Είμαι σίγουρος ότι ο προπονητής Έντσο Μαρέσκα ήταν απογοητευμένος, όπως και οι παίκτες του.

Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, υπάρχει διαφορά κλάσης μεταξύ των νυν πρωταθλητών και οποιασδήποτε άλλης ομάδας. Οι μόνες εξαιρέσεις είναι ίσως η Άρσεναλ και η Λίβερπουλ, όλες οι άλλες ομάδες βρίσκονται κάτω από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι Μπλε έδειξαν τη δύναμή τους στον δεύτερο αγώνα όταν κατέστρεψαν τη Γουλβς. Η Τσέλσι έσκασε και κέρδισε με 6-2. Ο επιθετικός Νόνι Μαντουεκέ ήταν ο «Man of Match» αφού σημείωσε χατ-τρικ. Οι Μπλε ξεκίνησαν επίσης με επιτυχία την ευρωπαϊκή εκστρατεία τους, αποκλείοντας την Σερβέτ στα προκριματικά του Europa Conference League.

Παρά την ήττα στην Ελβετία, η Τσέλσι κέρδισε συνολικά και εξασφάλισε τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης. Οι περισσότεροι παίκτες είναι διαθέσιμοι, μόνο ο αρχηγός Ρις Τζέιμς νοσηλεύει τραυματισμό στον μηρό. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ και ο Μπεν Τσίλγουελ είναι και οι δύο στην έξοδο και πρέπει να βρουν νέους συλλόγους πριν από τη μεταγραφική προθεσμία.

Η Κρίσταλ Πάλας βρίσκεται ανάμεσα στις ομάδες που έχασαν τα δύο εναρκτήρια ματς της νέας σεζόν. Πρώτα γνώρισαν την ήττα με 2-1 στο Μπρέντφορντ και στη συνέχεια έχασαν με 2-0 από τη Γουέστ Χαμ.

Γνωρίζω καλά ότι είναι πολύ νωρίς για οποιαδήποτε συμπεράσματα, αλλά ο προπονητής Όλιβερ Γκλάσνερ βρίσκεται υπό μεγάλη πίεση. Ίσως δεν είναι ο μόνος υπεύθυνος για το κακό ξεκίνημα, ιδιαίτερα επειδή οι μεταγραφικές δραστηριότητες δεν ήταν σύμφωνα με τις επιθυμίες του.

Οι Αετοί είναι πιο αδύναμοι μετά τις αποχωρήσεις των Ιωακίμ Άντερσεν και Τζόρνταν Αγιού την περασμένη εβδομάδα. Ωστόσο, υπήρχε κάποιου είδους αισιοδοξία μετά την πρόκριση του κυπέλλου στο μεσοβδόμαδο. Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε τη Νόριτς Σίτι στο Σέλχαρστ Παρκ με 4:0 και να φτάσει στον τρίτο γύρο του Carabao Cup.

Ο Νταϊτσί Καμαντά άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με το πρώτο του γκολ στην Πάλας, ενώ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το πλεονέκτημά τους μέσω του ακροβατικού τερματισμού του Ματέτα, στα 11 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 με ένα εντυπωσιακό τελείωμα από την ενέργεια του Εζέ στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, πριν ο ίδιος καταγράψει ένα ακόμα γκολ, στο τέλος της αναμέτρησης.

Πρόβλεψη Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας:

Η Τσέλσι είναι ξεκάθαρο φαβορί σε αυτό το ματς και πιστεύω ότι θα κερδίσει. Η πραγματική φόρμα είναι ο βασικός λόγος για την επιλογή μου - η Τσέλσι ήταν εντυπωσιακή την περασμένη εβδομάδα και κατέστρεψε τη Γουλβς, κερδίζοντας με 6-2. Αντίθετα, η Κρίσταλ Πάλας έχασε τα δύο εναρκτήρια ματς της νέας σεζόν. Ο μάνατζερ Γκλάσνερ δέχεται μεγάλη πίεση, όπως και οι παίκτες. Επιπλέον, η Τσέλσι έχει το πλεονέκτημα έδρας καθώς αυτό το ματς θα διεξαχθεί στο Στάμφορντ Μπριτζ. Τέλος, η παράδοση είναι εντελώς στην πλευρά της Τσέλσι. Έχει κερδίσει τους τελευταίους 14 αγώνες με την Κρίσταλ Πάλας σε όλες τις διοργανώσεις.

Επιλογή Τσέλσι vs Κρίσταλ Πάλας: Νίκη Τσέλσι @ 1,64 στις εταιριες στοιχηματων